Atkārtotās vakcinācijas Ietekme uz pretgripas vakcīnas efektivitāti pret gripas tipiem A (H3N2) un B 8 gadu laikā - aizsardzība samazinās

21 Aprīlis 2018
Autors :  

vakcinet5gadusPētījuma imesls. Jaunākie pētījumi liecina, ka vakcinācija pret gripu iepriekšējās sezonās var ietekmēt dotās sezonas pretgripas vakcīnas efektivitāti. Līdz šim brīdim nav bijuši veikti pētījumi, lai noteiktu idzīvotāju saslimstību vairāku gadu garumā.

Pētījuma metodes. Pētījumā piedalījās pacienti, kas sūdzējās par akūtu elpceļu saslimšanu. Pētījumā piedalījās pacienti, kas tika uzņemti sākot ar 2004-2005 gada sezonu līdz 2012-2013 gripas sezonai. Slimniekiem veica vīrusa testu un iegūti dati par vakcinācijas datumiem, no oficiāla reģistra. Vakcinācijas statuss tika noteikts par dotā gada, iepriekšējā gada un iepriekšējām 5 sezonām. Vakcīnas efektivitāte (VE) tika aprēķināta dalībniekiem vecumā ≥9 gadiem, izmantojot loģistiskās regresijas modeli ar mijiedarbības termiņu vakcinācijas vēsturi.

Pētījuma Rezultāti. Pētījumā - 8 sezonu laikāpiedalījās 7315 slimnieku. No šiem pacientiem 1056 (14%) un 650 (9%), bija saslimuši ar A (H3N2) un B tipa vīrueim. Slimnieki, kas saņēma Vakcīnu dotajā gadā, iepriekšējā gadā vai 2 gadus pēc kārtas uzrādīja līdzīgus rezultātus aizsardzībā pret H3N2. Analizējot,  slimniekus, kas nebija vakcinēti pēdējos 5 gadus aizsardzība pret H3N2 bija ievērojami augstāka salīdzinot ar vakcinētajiem cilvēkiem ar biežu vakcinācijas vēsturi. Līdzīgi rezultāti tika novēroti, kad pētījumā tika analizēta šaura vecuma grupa - tikai pieaugušajie no 18 līdz 49 gadiem.

Secinājumi. Cilvēki, kas vakcinēti dotajā un iepriekšējā gadā (jeb 2 gadus pēc kārtas) uzrādīja līdzīgu aizsardzības efektivitāti. Tomēr vakcīnas izraisītais aizsardzība efekts bija lielāks indivīdiem, kas nebija vakcinējušies iepriekšējos 5 gados. Papildu pētījumi ir nepieciešami, lai saprastu ilgtermiņa sekas uz ikgadējo vakcināciju.

Pētījums pieejams TE, un zemāk var lasīt pilnībā.

648 Cilvēku lasījuši šo rakstu
Mareks Kalniņš
Pieslēdzieties, lai rakstītu komentārus
Top